ARAMA     ÜRETİCİ     KATEGORİ    
Amerikan Doları: 2,13 TL
Euro: 2,94 TL

Ürün Kategorileri

Haftanın Ürünü

SİYAH SANCAK
93,64 TL+KDV

ücretsiz firma reklamı

Ürünler

AKUAMARİN

Belirtilmemiş
_hmFSYRi
1,21 TL+KDV
1,43 TL

Taş : Akuamarin

Sertlik Derecesi : 7,5 -8

Kimyasal Yapısı : Be3Al2Si6O18

Özgül Ağırlığı : 2,67 - 2,71

Burçlar : İkizler, Yengeç, Terazi, Akrep, Kova, Balık

Çakralar : Boğaz

Temizleme : Akan su, Güneş (5 Dakika)

Yükleme :  Kısaca Zümrüt gibi, beril grubuna ait bir taştır. Deniz suyu (yeşilimsi), mavi ve sarımsı renklerde; yarı-şeffaf ve şeffaf olarak bulunur.

 

Akuamarin (Akvamarin)  Aquamarine, Aquamarin

“En çok tercih edilen taşların başında gelen ve en kıymetli taşlardan biri olan akuamarin; bu özelliği dolayısıyla sahtesi en çok yapılan taşlar arasındadır. Değerini artıran özellikleri; şeffaflık derecesi, içinin temizliği ve en önemlisi, renginin koyuluk derecesidir.”

 

Akuamarin Taşının Fiziksel Etkileri

 

Solunum yolları rahatsızlıklarına, boğaz ağrılarına, astım, bronşit ve tirotid bezi rahatsızlıklarına iyi gelir.

 

Akuamarin Taşının Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

 

Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgileri kuvvetlendirir. Bereket ve uğur taşıdır.

Cesaretinizi ve inancınızı yitirdiğiniz ve vazgeçme aşamasına geldiğiniz anlarda akuamarin sizi yüreklendirir ve kendinize olan güveninizi yeniler. Eğer iyi yaptığınız işlerde bile kendinizin yetersiz kaldığına inanan mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz; akuamarin sizin manen tatmin olmanızı sağlayacak şekilde görüşünüzü genişletir; kendi değerinizi farketmenizi sağlar. Farkındalığı artırır.

Kendine güveni artırır. Tembellik eğilimini geçirir. Kendisini taşıyan kişileri negatif enerjilere karşı korur. Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Taşıdığı özellikler dolayısıyla strese ve gerginliğe karşı kullanılabilecek en uygun taşlardan biridir. Bunda mavi renginin önemi de büyüktür. Zihinsel ve bedensel gevşeme sağlar. Aşırı sinirli, gergin ve heyecanlı bir yapıya sahipseniz akuamarin daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır. Zihnin ve düşüncelerin berraklaşmasını sağlar. Akuamarinin en kıymetli taşlardan biri olduğunu ve dolayısıyla da en pahalı taşlardan biri olduğunu söyledik. Aslında bu konunun ayrı bir başlık altında anlatılması gerekir ancak yeri gelmişken “taşların fiyatlarını belirleyen etkenler” hakkında burada kısaca bir bilgi verelim istedik. Taşları tanıtırken bazı taşlar için en kıymetli taşlar arasındadır şeklinde bir bilgi veriyoruz ancak bazı müşterilerimizden şu şekilde bir tepki alıyoruz: 

“Bunun en kıymetli taşlardan biri olduğunu ve pahalı olduğunu söylüyorsunuz ama sayfanızda 5 YTL gibi düşük fiyatlarda olduğunu da görüyoruz. Bunlar gerçek taş değil mi? Gerçek taşsa neden bu kadar ucuz?”
 

Kenzay'da sadece doğal oluşumlu, hakiki taşlar satılır. Ancak kıymetli denilen bir taşın ucuza bulunabilmesi, taşların değerini belirleyen unsurlar bilinmeyince kafa karıştıcı olabiliyor. 
Sayfamızdaki satılmış ve satılmakta olan bazı akuamarinleri referens alarak fiyatlarının neden ucuz ya da pahalı olduğunu kısaca açıklayalım. Dikkat edilecek husus şudur: Her taşın değerini belirleyen “+”ları ve “-”leri vardır: 
Önce, fiyatı 5,88 YTL olan şu akuamarin fotoğrafını açın
Kıymetli olarak bilinen bir taş için çok ucuz, değil mi? Görmüş olduğunuz akuamarinin boyutları, ürün detay sayfasında da belirtildiği gibi  2mm X 3mm X 40mm. Taş neredeyse tamamen berrak, temiz; içinde gözle görülür hiçbir leke ve oluşum yok. Üstüne üstlük, bir “parça taş” değil, tamamen doğal şekilli bir kristal oluşumu ki bu fiyatı artıran bir etkendir. Oldukça kıymetli olması gerekirdi? Taşın sadece bu “+”larına dikkat çekilirse aslında pahalı bir fiyata da satılabilir. Tabi bu bir aldatma olur. Çünkü şu eksileri dolayısıyla bu taşın kıymeti düşüktür: 
Görmüş olduğunuz taşın boyu 4 cm., yani gayet güzel ancak, eni ve genişliği çok küçük: 2 milimetre ve 3 milimetre. Dolayısıyla bu taşın kesim açısından bir değeri yok. Yani kesilerek fasetalı bir taş çıkarılamaz, ya da küpenizde kullanabileceğiniz bir yuvarlak taş elde edilemez. Yani birinci eksisi; kesim değeri yok. Ayrıca dikkat ederseniz taşın rengi çok soluk, renk tonu olarak da mavi değil yeşil. Eğer bu berraklıkla birlikte taş koyu tonlu bir mavi renge sahip olsaydı; boyutuna ve kesim değerine rağmen oldukça değerli bir taş olabilirdi. Ne var ki rengi soluk ve bu da taşın kıymetini düşüren ikinci eksisi oluyor. 
Şimdi şu fotoğrafı açın; taşın fiyatı 150,00 YTL 
Bu akuamarinin boyutları 20mm X 16mm X 29mm. Ağırlığı 12 gram. İlk önce bu taşın değerini düşüren eksisini söyleyelim: Kesim açısından değeri yok çünkü taşın içi berrak değil. (
Not: her iki örnekte de ilk önce kesim açısından değerlendirmemiz kesinlikle bunun ilk olarak bakılması gereken en önemli kriter olduğu anlamına gelmez. Aranılan tüm özellikler hemen hemen aynı derecede önemlidir ve taşın kıymetini belirlerken tüm özelliklerin kombinasyonu taşın kıymetini ortaya koyar ve bu uzmanlık gerektiren bir konudur. Buradaki bilgiler sadece konunun anlaşılabilmesi için basitçe örnek olarak veriliyor. Taşın çıktığı yer, ağırlığı ve büyüklüğü, rengi, renk tonu, berraklığı, içinin temizliği; ayrıca, eğer kesilmiş ise kesim şekli, kesim kalitesi, ışığı yansıtması; hepsi ayrı ayrı önemlidir. Uzmanlık gerektiren bir konu olduğunu özellikle tekrar yineliyoruz ki sadece burada belirtilen şekilde değerlendirme yapmanız sizin için yanıltıcı olabilir. Okuduklarınızı, “taşın kıymeti nasıl belirlenir” şeklinde bir makale olarak değil, “neden aynı cins bazı taşların bazısı çok pahalı ve bazısı da çok ucuzdur” şeklinde bilgilendirme amaçlı bir yazı olarak düşünün.
) 150,00 YTL. zaten pahalı daha ne kadar olabilirdi ki diyorsanız; eğer taşın içi berrak olsaydı en az 6-7 kat etkileyebilirdi fiyatı. Renk tonu olarak da örneğin şu fotoğraftaki gibi bir mavi renge sahip olsaydı bu değer çok çok daha fazla artabilirdi. 
Bir de şu meseleye açıklık getirelim: Madem ki en kıymetli taşlar arasındadır dediğimiz bir taş 5 YTL. gibi bir fiyata bile bulunabiliyor; neden en kıymetli taşlar arasında olduğunu söylüyoruz? 
Bunu şu şekilde kısaca açıklayalım: 8x10 mm. boyutundaki düşünebileceğiniz en kaliteli jasper taşını, (örneğin) 25,00 YTL.ye alabiliyorsunuz. Kıymetli taşlarda ise, yukarıda kısaca bahsettiğimiz “+” ve “-”ler sonucunda, sözkonusu akuamarin taşının aynı boyuttaki olanının fiyatı, belki 20,00 YTL. de olabilir; 200,00 YTL de olabilir, 1.000,00 YTL. de olabilir. (20,00 YTL.yi özellikle yazdık; çünkü, kıymetli taş grubundan olan bir taş mutlaka yarı-değerli taşlardan daha pahalı olur şeklinde bir düşünce doğru değil.)

Taksit Seçenekleri
Tüm Banka Kartları - (Ziraat Bankası Ortak Ödeme Sayfası)
(Ziraat Bankası Ortak Ödeme Sayfası)
PEŞİN 1,43 TL
Ürün Görselleri
Ürün Yorumları

Bu ürünle ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

Yorumunuzu Yapın

Ürüne yorum yazmak için lütfen üye girişi yapınız

Bu Ürün İle İlgili Tavsiyede Bulunun
İlgili Ürünler

Bu ürün ile ilgili başka bir ürün bulunmamaktadır.

Bu Ürünü Tavsiye Edin
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Arkadaşınızın Adı
Arkadaşınızın E-Posta Adresi
İletmek İstedikleriniz
 
Store Plus E-ticaret Sistemi kullanılarak hazırlanmıştır.
  Yükleniyor...